Hogyan tisztítsuk szőnyegeinket? - Lakberendezés blog
Szőnyegek ápolása - Milyen szempontokat vegyünk figyelembe tisztítás előtt?
Amennyiben tanácstalan vagy a frissen vásárolt szőnyeg ápolásával és tisztításával kapcsolatban, az alábbi cikkünk nagy segítséget nyújthat számodra. Mielőtt nekiállunk a tisztításnak, szükséges figyelembe vennünk, hogy milyen anyagú a szőnyegünk, hiszen ez nagyban befolyásolja a kezelhetőséget és a tisztítás módját.
1/A - Természetes gyapjú szőnyegek
Fontos, hogy 3 hónapig nem szabad porszívózni a természetes anyagú szőnyegeket. A gyapjú fonal sok elemi szálból van összefonva és nem minden szál kötődik bele azonnal a csomóba, erre időre van szükség amíg betömörödnek a lekötött szálak közé. Ezt pedig a használattal, a szőnyegen való járással segíthetjük elő, ha kevesebbet járunk rajta ez a szálhullás és törés akár 6 hónapig is eltarthat.
1/B - Viszkóz szőnyegek
Ezen szőnyegeknek már rövidebb időre (kb.2-3 hét) van szükségük, hogy szálaik tömörödjenek, filcelődjenek. A vásárlást követően előfordulhat a szálak hullása, de fontos megjegyezni, hogy ez nem a szőnyeg hibája, hanem a gyártás során lévő vágásnál, felületi nyírásnál elvágott szálak hullhatnak ki ilyenkor a szőnyegből. Ahogy a gyapjú szőnyegnél is, ebben az időszakban a viszkóz szőnyegek porszívózása sem javasolt. Természetesen ez idő után már bátran porszívózhatjuk őket, tisztítani pedig szőnyegtisztító habbal vagy foltspray-vel lehet.
1/C Kevert szálas szőnyegek
Népszerű szőnyegváltozat, melyek tartalmaznak gyapjú és viszkóz anyagot is, így azokra is hasonlóképpen a korábban leírt tisztítási irányelvek vonatkoznak. Az IDdesign kínálatában a legtöbb szőnyeg ebben a kategóriában található meg.
Ápolás, tisztítás
Szőnyegünk szebb és hosszabb életű lesz, ha azt rendszeresen porszívózzuk, ezzel megelőzhetjük, hogy a szőnyegbe beivódjanak a szennyeződések a szálak közé, ahol az idő elteltével azok felhalmozódnak, és a felület kopását eredményezik. Érdemes a porszívózást a legkisebb fokozaton elkezdeni, szálirányban porszívózni, így kevésbé károsodik a szőnyeg felülete és a porszemcsék is így távolíthatóak el legkönnyebben.
Minden szőnyeg esetében általánosságban elmondható, hogy óvni szükséges őket az erős napfénytől és a durva mechanikus hatásoktól, hiszen azok mind károsítják a szőnyeget. Ezen felül célszerű időnként megfordítva elhelyezni őket, hogy egyenletes legyen az igénybevételük.
Legfontosabb, hogy kifejezetten szőnyegtisztításra javasolt folteltávolítót alkalmazzunk, és nézzük meg, hogy az a mi szőnyegünk anyagára is használható-e. Mindenképpen egy kevésbé látható helyen teszteljük le, így megbizonyosodhatunk arról, hogy nem károsítja a szőnyegünk színét vagy anyagát. A tisztításhoz semmiképpen se használjunk sok vizet!
Amennyiben mégis folt keletkezik a szőnyegen, alapvető szabály, hogy gyorsan kell cselekednünk, ne hagyjuk, hogy a folt beszáradjon. Kiöntött folyadék esetében először itassuk le azt egy tiszta, fehér ruhával. Dörzsölni sohasem szabad, hiszen az növelni fogja a foltunk nagyságát. Felitatás után egy tiszta ruhával és szőnyegtisztítóval próbáljuk meg a foltot eltüntetni. Ne áztassuk el a felületet! Ha a foltot sikeresen eltüntettük, egy száraz papírtörlő segítségével itassuk fel a fennmaradó nedvességet. Makacsabb foltok esetében ismételjük meg a műveletet, amíg teljesen el nem tűnik a szennyeződés.
Válogass a több száz szőnyegünk között a weboldalon, vagy látogass el bemutatótermünkbe ahol számos szőnyeget élőben is megtekinthetsz, illetve a szőnyegmintákat is áttekintheted a könnyebb választáshoz!
Böngéssz a kategóriák között:
Csatlakozz az ID-közösséghez!
Csatlakozz közösségünkhöz a Facebookon és Instagramon, így naponta megtudhatod, mit történik az üzletünkben, elsőként értesülhetsz a legújabb termékekről, akciókról, a legfrissebb trendekről, valamint megismerheted gyártóink teljes kínálatát!
Tapasztalataid, javaslataid bátran oszd meg velünk!